Embed

Blogcuyu Protesto Ediyoruz

Blogcu, kullanıcılarının tepkilerini önemsemeden tüm bloglarda yeni bir düzenlemeye gitmiştir. Yeni düzenleme otomatik olarak gerçekleşmiş olup mecburi tutulmuş, adeta bir dayatma olarak ortaya çıkmıştır. Bu sitede net olarak sorunu ortaya koyup blogcu yetkililerine sesimizi duyurmaya çalışacağız. 

 

 

 
Site içeriğimiz:

1. Blogcu Ne Yapmaya Çalışıyor
2. Sorunlar
3. Çözüm Önerilerimiz
4. Sesimizi Blogcuya Duyuruyoruz
5. Harekete Destek Oluyoruz
6. Yorumlarınız
7. Güncellemeler


 
 

1. BLOGCU NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?


 

Blogcu özünü bırakıp bambaşka bir servise dönüşmeye çalışıyor. Son adımları mikroblog-ortak ilgi alanı topluluğu olma yolunda ilerlemek istediğini gösteriyor. Somutlaştırırsak Türk kulanıcıları arasında pek de bilinmeyen http://pinterest.com adlı site şu an bu akımın öncülerinden ve siteye girdiğinizde pek çok şeyin oradan birebir alındığını göreceksiniz. Aslında pinterest çok başarılı bir model, her ay trafiğini ortalama %20 artırıyor. Blogcu yönetimi işte bu fırsatı gördü ve bu pastadan pay almak için harekete geçti. Ancak ne var ki bunu kendisini Türkiye'nin en çok ziyaret edilen 25. sitesi yapan tüm kullanıcılarını hayal kırıklığına uğratarak, onları önemsemeyerek, onların emeklerini hiçe sayarak, blog yazarlarını blog yazamaz hale getirerek yapıyor. Yeni bir site açıp kullanımı isteğe bağlı yapmak yerine "nasılsa elimizde bir kitle var diyerek" kullanıcılarını bu modeli kullanmaya zorluyor.
 

2. SORUNLAR


Yenilikler, iyileştirmeler iyidir, sonuçta ortada bir gayret olduğu için blogcu'ya teşekkür ediyoruz. Ancak bu değişklik-yenilik yanlış şekilde kurgulanmış durumda. Mevcut oturmuş blog servisini bambaşka bir şeye dönüştürmeye çalışma yanlışlığı bulunmaktadır. Bir sabah uyandığınızda facebook'un "Üye profillerini kapattık, sadece sohbet edeceksiniz." demesi ne kadar mantıksız olursa blogcu'nun yaptığı da bu oranda mantıksız bir uygulamadır.

Pek çok sorun bu mecburi uygulama ile ortaya çıkmıştır. Bunların sadece başlıcalarına bakalım:


 • Artık sayfa için dilediğiniz şablonu-tasarımı seçme hakkınız yoktur. Hatta ortada başka şablon yoktur.
 • Tasarımda değişiklik yapma imkanınız yoktur. Tasarıma bir grafik ekleme, tasarımın rengini değiştirme gibi şeyler hayal olmuştur. Anasayfa 4 kolondan oluşmaktadır ve bu da değişmemektedir.
 • Sayfa tasarımına yapabileceğiniz eklemeler çok kısıtlıdır. Sayfanın sadece alt kısmlarına eklemeler yapabilirsiniz ki o da belli boyutun üstüne çıkamaz. "Yazının üzerine reklam koyayım, üst kısma menü yapayım" falan diyemezsiniz.
 • Yeni panelde ayarlar diye bir şey yoktur. Siteniz üzerinde en ufak bir değişiklik hakkına sahip değilsinizdir. [güncelleme: artık arka planı verilen resimlerden seçebiliyoruz, vov!]
 • Anasayfada profil kartı, takipçilerim gibi genelde istenmeyen alanlar otomatik olarak gelmektedir ve kaldırma imkanınız yoktur.
 • Yorum sistemi resmen harcanmıştır! Yazıya yorum yapmanız için ya facebook hesabınız açık olmalıdır ya da blogcu'ya üye olup giriş yapmalısınızdır. Burada üç temel sorun var: birincisi alt bloglarımızdaki facebook yorumlarının kontrolü bizde değildir, küfür mü edildi, hayırlı olsun! (nasıl bir mantıksa!) İkincisi: insanlar gerçek adları ile yorum yapmak ya da bir yorum için üye olmak istemeyebilirler. Bu da yorumların, özgün içeriğin azalması demek. Üçüncüsü eski yorumlar üye girişi panelinin arkasında kaldı. Önde kalan facebook yorumları ise arama motorları gözünde diğer text yorumlar kadar değerli değildir, yani ciddi bir SEO hatası..
 • Yeni panele göre içerik ekleme olayı bitecektir. Ya sadece yazı ekleyeceksinizdir, ya sadece resim vs. Hani "Bir haber gireyim, bir blog yazayım, ..."olayı yeni panelde bitmiştir.
 • Yeni panele göre yazdığınız yazıda büyük bir başlık atma, bir yeri kırmızı renle yazma, yazının ortasına resim ekleme özgürlüğünüz yoktur. Şimdilik yayında duran eski panelin içerik ekleme sayfası aracılığıyla yaptığınız stil düzenlemeleri şablonun css kuralları tarafından çoğunlukla geçersiz olmaktadır.
 • Zaten etiketlere mantıksız bir karakter sınırı getirilmişti, yeni panelde artık etiket de yazamazsınız. Etiket yazmayayım da diyemezsiniz ama. Sistem başlığınızdaki her kelimeden bir etiket oluşturur ve bu etiketi blogcu.com'un ana etiket dizinine gönderir. Yani etikete tıklayan ziyaretçi sitenizden uçar gider. Örneğin bir konuda kararsız kalmanız ile ilgili "Ne Yapsam ki Acaba?" diye bir yazı yazdınız, sistem sizin adınıza şu gereksiz etiketleri oluşturacaktır: "ne" , "yapsam", "ki", "acaba" ... Siz daha önce "ki" ekine link verdiniz mi; sorun değil artık yeni sistemle vereceksiniz !
 • Büyük sistemlerde geçişler öyle olur ki, hemen hiçbir şey zarar görmez. Ancak blogcunun yaptığı bu geçiş sonucunda sayfalarda yapılan tüm düzenlemeler yok olmuştur. Reklamlar gitmiş, sayaçlar saymaz olmuş, tasarıma verilen tüm emekler boşa gitmiştir.
 • Çok büyük arama motoru optimizasyonu (SEO) hataları yapılmıştır. Mesela bunlardan önemli bir tanesi de başlık sistemidir. Diyelim ki adınız Mehmet Akif Kayaoğlu olsun. Zamanında kendi adınıza bir blog açtınız, kullanıcı adınız mehmetakifkayaoglu oldu. Akabinde blog yazmayı sevdiniz ve hobiniz arabalar ile ilgili bir blog açtınız. SEO uzmanları iyi bilirler ki bir yazının başlığı çok önemlidir. Yazı hangi kelimeleri içeriyorsa, ne kadar içerikle uyumlu ise, ne kıdar kısa ise o kadar etkilidir. Diyelim ki son yazdığınız yazı "2012 Model Mercedes C Serisi" olsun. Başlığı siz böyle attınız ama blogcu sistemi bunu böyle bırakmıyor, bakın başlığı ne hale getiriyor:
"2012 Model Mercedes C Serisi - mehmetakifkayaoglu Blogcu Sayfası - Blogcu.com
Kırmızı yazılanlar blogcu'nun otomatik eklemeleridir ve içerikle uyumsuz bu ifadeler sizin attığınız başlıktan daha uzun olabilir. Bu şartlar altında ilgili yazının google rekabet gücü de düşük olacaktır. Burada özellikle blogcu'daki şu kendi reklamını yapma sevdasına da dikkat çekmek istiyoruz: başlıkta iki kere Blogcu kelimesi kullanılmış. Zaten bizim site adımız blogcu.com altında, sayfamızın en değerli yerlerine logonuzu vs eklemişsiniz, bu başlık da neyin nesi Allah aşkına. Bir de şu an bulunduğunuz blogspot sitesinin başlığına bakın, adamlar bir virgül dahi eklememişler..
[Güncelleme: İki ay aradan sonra nihayet bu konuda ufak bir iyileştirme yapılmıştır ancak hala başlık stilini seçme hakkımız yoktur. Son hal şu şekilde olmuştur: 
"2012 Model Mercedes C Serisi - mehmetakifkayaoglu - Blogcu.com"
Hâlâ başlığın yarısı gereksiz kelimeler içermektedir malesef. 
 •  Link Almak Çok Kolay: Site sıralamalarının temelinde hala link verme mantığı yatmakta. Aynı oranda güçlü üç sitenin ikisi bir diğerine link verirse arama motorları aynı da olsa link verildiği, yani tavsiye edildiği için link verilen siteyi onların önüne alacaktır. Bu mantık doğru. Peki blogcu ne yapmış? Sayfada konulmasını zorunlu tuttuğu takipçilerim alanı ile dilediğiniz siteden link almanızı mümkün hale getirmiş. Rakipleriniz çok güçlü mü? Sorun değil, eğer onu takip ederseniz o size link verecek ve onun gücünü azaltıp kendinizinkini artıracaksınız. Peki bu durum kimi rahatsız ediyor? Blogcuyu blogcu yapan başarılı siteleri.. Bu zorunlu takipçilerim alanı sayesinde ana sayfanızdan neredeyse 50 kadar dış siteye müdaheleniz olmadan link veriyor, ayrıca her alt sayfanızdan da yine 12 siteye dış link veriyor, sitenizin iç değerini düşürdüğünüz gibi onu aşırı link veren bir yapıya da sokuyorsunuz.
 • Nalıncı Keseri:  Yukarıda saydığımız "etiket sisteminin ana dizine link vermesi" gibi uygulamalar da bu mantığın sonuçları olsa da burada bir hususa daha dikkat çekmek istiyoruz. Sayfanın üst kısmındaki "blog bar" adı verilen yayıncıya ait ince şerit alanında bir facebook beğen butonu bulunmakta. Bu buton elbette site ile alakalı gibi geliyor insana. Örneğin el işi sitenizi beğenen birisi bu beğen'e tıkladı. Ancak blogcu sizin beğenilmenize de göz dikmiş durumda, butona tıklayan kişi blogcu'nun kendi facebook sayfasını beğenmiş oluyor, sitenizin ise adı ble geçmiyor. 
 • Reklamlar: Blogcu hostingimizi sağlıyor, bunun karşılığında sayfaya reklam alması çok normal. Normal olmayan ise artık bunun iyice abartılması. Sayfanın üst kısmında büyük bir banner var. Hadi bu banner oldu ancak hemen bunun üzerinde yer alan "blog bar" alanı o kadar kalınlaştırıldı ki (blogspottaki alanın iki katı oldu) bu reklamla birlikte sayfa artık çok aşağıdan başlıyor. Bu reklama ilave olarak yıllar önce açılışta ziyaretçiyi 10 saniye bekleten tam sayfa reklam (splash) da konulmuş ve bu reklam türü talep geldikçe devreye alınır olmuştu. Kopyaladıkları pinterest sitede hiç reklam yayınlamadan gelir elde etmenin yolunu bulmuşken bizim blogcu sayfaya bir reklam alanı daha eklemiştir. Artık sayfayı aşağı doğru kaydırdığınızda sağ köşeden çıkan rahatsız edici bir reklam daha yayında.
 
 • Ekleme: Yeni mantıksız uygulama: "Öne çıkan içerikler"... Biz "Acaba blogcu'da bir düzelme olur mu?" diye beklerken yanlışlara yenileri eklenmeye devam ediyor malesef. Sayfamızda sol kolona "öne çıkan içerikler" adı altında yeni bir alan eklendi. Burada blogcu içerisindeki popüler içerikler sergileniyor güya. Ancak yeni algoritmanın inceliğini bilirseniz buraya içerik sokmanız hiç de zor değil. Asıl önemli olan ise kontrolü bizde olmayan bir alan daha eklenmiş olması. Başkalarının içeriklerinin reklamını zorla neden yapalım, neden sitemize gelen bir ziyaretçi bizim sayfa içeriğimiz diye oraya tıkladığında başka sayfaya gitsin?
 • Ekleme: Yeni uygulama: "Sayfa okunma sayıları" Kimi kullanıcı için belki çok güzel ama hangi sayfasının ne kadar ziyaret edildiğini söylememek isteyen bir kullanıcı için gayet yersiz. Ve üstelik bunda da seçme özgürlüğünüz yok, mecburi kullanacaksınız.
 • Ekleme: RSS'ler iptal edildi: RSS teknolojisi sayfa içeriklerini sayfa tasarımından bağımsız sunan bir sistemdir. Özellikle blogların özel RSS okuyucu programlar tarafından daha pratik takibine olanak verir. Bu teknoloji aynı zamanda geliştirilen araçlarla site içeriğinin tanıtımlarının otomatik olarak başka sitelerde yapılmasının, mail olarak kullanıcılara gönderilmesinin ve ototmatik olarak facebook, twitter hesaplarında yayınlamasının da temelini oluşturur. Ancak ne var ki Nisan ayı başı itibariyle blogcu bu özelliği de kapatmış, bu özellikten güç alan pek çok yan uygulama çalışamaz hale gelmiştir. Bununla birlikte anlaşılmıştır ki blogcu her geçen gün malesef daha kötüye gitmektedir. [Güncelleme: 2 ay aradan sonra düzeltildi]
 • Ekleme: Yeni blogcu bir resim albümü mü? Anasayfanın tamamını ele geçirebilir miyiz? : Bunu anlamak için önce resmin üzerine tıklayıp inceleyelim. Bu resim blogcunun 30 Nisan 2012 tarihli ana sayfasının ekran görüntüsü:

  Görüleceği üzere, blogcunun ana sayfası tamamen resim paylaşımlarından oluşmakta. Bu site "blogcu" ama, resim paylaşım sitesi değil, bir pinterest değil ki. Hani nerde kaldı blog yazmalar? Bir diğer konu ise yeni sistemin açığını yakalaybilmenin mümkün olması. Koca blogcu ana sayfa gücünü iki kullanıcı üzerinde dağıtmamalı dağıtılamaz.. Yanlış anlaşılmasın, örneğimizdeki arkadaşlar gayet başarılılar ve onlara bir eleştirimiz yok. Ancak sitenin o an paylaşım yapan 1-2 kişiye çalışması da pek mantıklı değil. Resimde görüleceği gibi ana sayfada öne çıkarılan 36 içeriğin 18'i bir kullanıcıya, 16'sı bir kullanıcıya, 2'si de başka bir kullanıcıya ait. Belki ilerleyen dakikalarda ana sayfada sadece 2 hesap kalmış olacak. Bu da blogcu'nun  öne çıkarma mantığının da yanlış olduğunu gösteriyor.

 

Elbette sorunlar bunlarla sınırlı değil ama bunlar öne çıkanları diyebiliriz. Siz de gözlemlediğiniz sorunları sayfamıza yorum olarak yazabilirsiniz.. 

 
3. ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZ

Sn blogcu yetkilileri,

Biz bloglarımızı açtığımızda, sizde yazmaya karar verdiğimizde bize sunduğunuz bir hizmet standardı vardı. Biz o standartları beğenerek geldik, eğer ilk gün böyle olsaydınız zannediyorum çoğumuz gelmezdik. Siz belki "Hizmet şartlarında her şeyi değiştirebileceğimizi yazmıştık" falan diyerek kendinizi savunabilirsiniz ancak bu savunma sadece kendinizi kandırmak olacaktır. Şu çok açık ki bizim burada içerik üretmemizi sağlayan özelliklerinizin neredeyse tümünü kaldırdınız ve bunu bize sormadan mecburi olarak dayattınız. Hepimiz bu durumdan rahatsızız. 
 

Size aşağıdaki seçeneklerden birini uygulamayı öneriyoruz: 

a) Bu yeni düzenleme mecburi tutulmasın, isteyen bu yeni pinterest benzeri sistemi kullansın, isteyen de eski blog sistemini. Ayrıca eski blog sistemindeki önemli sorunlar giderilsin. * 

b) "Biz daha iyi biliriz, böyle kalacak." da diyebilirsiniz, tamam o zaman böyle kalsın. Ancak girdiğimiz içerikler bize ait.  Biz sadece size yayınlama izni verdik, hostingimizi sağlıyorsunuz, bunun karşılığında da sayfamızda reklam yayınlıyorsunuz. Girdiğimiz tüm içeriklerin xml verilerini panelde bize sunun. Böylelikle isteyen kullanıcılar blogger gibi diledikleri servise sitelerini taşıyabilsinleri, isteyen de yeni sisteminizde sizinle kalır. 
 


 
 
4. SESİMİZİ BLOGCU'YA DUYURUYORUZ
 

Blogcu'ya tepkilerimizi iletiyoruz 

Blogcu'nun rahatsızlıklarımızdan, bu protestodan haberi olması için iletişim bilgileri üzerinden onlara sesimizi duyuralım.

Blogcu'ya yaptığımız başvurular, attığımız mailler malesef genelde boşa gitmekte, tepkilerimiz önemsenmemekte. Bu nedenle önceliğimizi doğrudan daha yetkili kişilere ulaşmaya verebiliriz.

Blogcu'nun sahibi Noktacom Medya A.Ş. şirketi. Bu tarz büyük şirketlerde bu tarz değişiklikler genelde ortakların birebir müdahelesinin dışında olsa da bu değişikliği yapan orta kademe yönetici ekibe etki etmenin en iyi yolu doğrudan bu ortaklara ulaşmaktır. Seviyemizi koruyarak bu şirketin kurucu ortaklarına iletişim bilgilerinden ulaşabiliriz:


Burçin Didinedin
burcin@nokta.com
http://twitter.com/overclouds
http://tr.linkedin.com/pub/burcin-didinedin/0/982/804Tümay Asena:
tumay@nokta.com
http://twitter.com/tumay


Tuna Orbay:
tuna@nokta.com
http://twitter.com/orbayt/Çağatay Karabulut:
cagatay@nokta.com
http://twitter.com/cagti
http://www.facebook.com/ckarabulut
http://tr.linkedin.com/in/ckarabulut


Başar Ekim:
basar@nokta.com
http://twitter.com/basarekim/
http://tr.linkedin.com/pub/basar-ekim/0/982/b96
Pek etkisi olmadığı kanıtlanmış olsa da şu adreslere de ulaşabiliriz:

Blogcu'nun iletişim bilgileri:


 

Telefon: 0 312 236 16 69
Faks: 0 312 236 16 79
E-mail: info@blogcu.com
İletişim Formu: http://www.blogcu.com/destek/iletisim
(konuyu "yeni blogcu tasarımı" olarak seçiniz.)Blogcu'nun sahibi Noktacom'un iletişim bilgileri:
 
E-mail: medya@nokta.com
İletişim Formu: http://www.noktamedya.com/iletisim
Toplu Gönderim


Tüm bu iletişim kanallarına mail atmak isterseniz işte tüm mailler bir arada, alttaki adresleri kolayca "kime" kısmına yapıştırabilirsiniz:

medya@nokta.com,info@blogcu.com,burcin@nokta.com,tumay@nokta.com,tuna@nokta.com,cagatay@nokta.com,basar@nokta.com


 
5. HAREKETİMİZE DESTEK OLUYORUZ
 
 
 
 
 
Bloglarımızda, sitelerimizde protestumuzu paylaşıyoruz

 
 • Yazılmış bir yazıyı blogla'yın:
 
Blogcu altında yazmış olduğumuz yazıya gidip o yazının üst kısmındaki blogla butonuna basarak hiç uğraşmadan aynı yazının sizin blogunuzda da çıkmasını sağlayabilirsiniz. İlgili yazı için bakınız:http://blogcuprotesto.blogcu.com/blogcu-yu-protesto-ediyoruz/11779607
 
 
 
 

 
 • Kendi Yazınızı Yazın:

Ya da kendiniz gönlünüzce bir yazı yazabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki örnek metni kullanabilirsiniz:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Blogcu.com yönetimi bloglarımızın pek çok özelliğini zorunlu olarak kısıtlamıştır. Bu dayatmanın son bularak bloglarımızın eski hallerine dönmesini istiyoruz.
 

 
 
Detaylı bilgi ve hareketimize destek için: blogcuprotesto.blogspot.com


 
 
 
 
 
 
 


Sosyal medyada paylaşıyoruz:
 
Sayfanın sağ kolonunun üst bölmündeki butonlar ile kolayca bu siteyi facebook, twitter gibi platformlarda duyurabilirsiniz. 

 
 
 
 
Profil resimlerimizi protesto resimlerimizle değiştiriyoruz:

 
Görseller:

 

 
312 x 312, JPG, 30.6KB

 

Yorum Yaz
-->
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !